آشنایی با پارچه های بدون بافت Nonwoven

آشنایی با پارچه های بدون بافت Nonwoven

پارچه های بی بافت از الیاف در هم تنسده شده تشکیل شده اند که به صورت مکانیکی یا شیمیایی به هم متصل می­گردند. در حال حاضر 30% از کل منسوجات جهان بی بافت هستند. قدیمی ترین محصول منسوجات بی بافت نمد است که از الیاف پشم تهیه می­شود. اما پارچه های بی بافت امروزی عموما از الیاف بشرساخته تهیه می­شوند و به طور اخص پارچه های بی بافت مورد استفاده برای کاربردهای پزشکی و بهداشتی از الیاف پلی پروپیلن و یا الیاف هیدروفیلی و یا ترکیب هر دو تهیه می­شوند.

در ادامه به انواع پارچه های بی بافت مورد استفاده در کاربردهای بهداشتی و پزشکی اشاره می کنیم.

پارچه هاي sms
پارچه هاي sms درصنايع پزشكي برای پوشش هاي مختلفي از جمله ماسك، كلاه، لباسهاي اتاق عمل و شان استفاده شده است و با بالاترين استانداردهاي جهاني توسط شركتهاي ايراني توليد و به بازار عرضه مي گردد.
وجود لايه melt blown  متشكل از الياف باظرافت 2-5 ميكرون به عنوان لايه مياني پارچه هاي  smsباعث جلوگيري از نفوذ ذرات ريز از جمله انواع مختلف باكتريها باراندمان بيش از 98% مي شود. اين مسئله در نقل وانتقال پگ ها و ست هاي جراحي مربوط به اتاق عمل وبخش ها بسيار حائظ اهميت بوده و در ميزان و نحوه ي نگهداري پگ ها و ست ها بصورت استريل نقش مهمي ايفا مي كند. همان طور كه آگاه هستيد يكي از مشكلات بزرگ بخش هاي استريل، حفظ و نگهداري پگ ها و ست هاي استريل مي باشد.
با استفاده از شان هاي sms براي بستن پگ هاي استريل در لايه ي داخلي پگ ها، پرسنل اتاق عمل را بي نياز از استفاده از پارچه هاي برزنت براي پوشش ميزهاي جراحي مي نمايد، زيرا غير قابل نفوذ بودن پارچه ي sms در دما و فضاي معمولي اين امكان را مي دهد كه در صورت مرطوب شدن ميزهاي جراحي از نشط آب بر روي ميز و غير استريل شدن محيط خود داري شود.
لازم به ذكر است كه در مقابل فشار بخار اتوكلاو و دماي 134 درجه،  قابليت نفوذپذيري داشته و قابليت استريلتي را دارا مي باشد. اين امر كمك مي كند كه از آن براي بستن لايه ي خارجي ست هاي جراحي استفاده شده و ميزي را كه ست جراحي بر روي آن در حين عمل باز مي شود نيز استريل و غير قابل نفوذ نمايد.

اسپان باند (Spun bond)

پارچه اسپان باند به عنوان لايه نگهدارنده با مقاومت سايشي بالا و همچنين قابليت فيلتر كردن سيالات بصورت يك يا چند لايه با وزن هاي مختلف در صنايع پزشكي مورد استفاده قرار مي گيرد. اين محصول به صورت دوخته شده يا لمينت شده مورد استفاده قرار مي گيرد پارچه هاي اسپان باند دوخته شده (دولايه) جايگزين بسيار مناسب پارچه هاي متقال جهت بسته بندي لايه ي بيروني پگ هاي جراحي بزرگ و كوچك مي باشد. در اين مورد قدرت فيلتراسيون اسپان باند به مراتب بالاتر از ديگر منسوجات نبافته اي پارچه هاي متقالي و داراي پلي اتيلن بوده و در عين حال مقرون به صرفه مي باشد. زيرا با وجود جاذب بودن رطوبت، رطوبت داخل اتوكلاو را بخوبي جذب كرده و مانع خيس بودن پارچه هاي درون پگ ها مي شود اسپان باندهاي يك لايه نيز براي لايه ي داخلي ست ها استفاده مي شود.

مزايا:
قوي بودن
Drapable
قابليت نفوذ جهت بخار وگاز اتيلن اكسايد
عاري از ذرات وفيبرهاي گشاد
عدم جذب مايعات به داخل پگ
نرم وپرقدرت
جايگزين مناسب بجاي پارچه ،كاغذوكانتينر
نگهداري در مدت زمان بيشتر نسبت به پارچه
عدم نياز به حضور برزنت در هنگام باز كردن پگها وستها
مقرون به صرفه بودن به علت قيمت ارزان ونازل نسبت به منسوجات

مضرات:
يكبار مصرف بودن
نياز به خريد

1 دیدگاه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.